HUTCHINSONS STAFF RIDDEN PURE BRED ARAB OF THE YEAR
Judges: Laura Szutowicz (Conformation)
Nigel Fuller (Ride)
Class: 40
Rank Cat. No Horse Name Owner Rider Prize Money
1 1140 MAJESTIC CAVALIER Hayley Hyde-Andrews Wendy Gibson 200,00
2 1157 TOMAN Mrs Judith Evans Ann Hooley 150,00
Section A - Ridden Pure Bred Arab Gelding
Class: 40a
 
Rank Cat. No Horse Name Owner Rider Prize Money
1 1140 MAJESTIC CAVALIER Hayley Hyde-Andrews Wendy Gibson 125,00
2 1130 AL SHAHRANI T Sheward Kirsty Brown 100,00
3 1131 ANAZEH Mrs J Woodward Jo Woodward 90,00
4 1143 ZAKARIS IBN AZAL Mrs A Rose Fiona Grant-Chivers 85,00
5 1136 DREAMCATCHER Mrs Gloria Ayub Jo Marsh 85,00
6 1139 MAHRADI Amanda Miller Darren Crowe  
7 1135 DARKER SHADE OF GRAY D Froggatt & J D Wilkinson David Froggatt  
8 1134 BREDE GITANO Miss Nicola Winkworth Nicola Winkworth  
9 1138 HAZAR AFSANA Ms Janet Turner Daren Commins  
  1132 AYBAC Alison Embleton Alison Embleton  
  1133 AZURE BAY Miss Elizabeth Harrison Elizabeth Harrison  
  1137 GRENADE Mrs T Wallace Monique Wallace  
  1141 OAS PLASHHAAL Mrs L A Jolly Crispin Mould  
  1142 STORM GOLD C Bennett Liz Needham  
Section B - Ridden Pure Bred Arab Stallion  
 
Class: 40b  
 
Rank Cat. No Horse Name Owner Rider Prize Money
1 1157 TOMAN Mrs Judith Evans Ann Hooley 125,00
2 1146 BOLAERO Miss Susan George Matthew Lawrence 100,00
3 1153 PIATZA S Coombs Stephanie Zebedee 90,00
4 1152 PATROS HB Mrs L Hughes & Mr D Carden Claire Fitch 85,00
5 1149 IKONI Miss H Budge Ben Martin 85,00
6 1154 PLUMBUM Sally Wrigglesworth Sally Wrigglesworth  
7 1144 ADAWY Miss Emma Maxwell Louisa Biles  
8 1150 INDIAN GOLDEN SILK Mrs Sue Nunn H Scott  
9 1148 EGATIST Susan George Abigail Taylor  
  1145 AL GALERO Emma & Daphne Duggan Rosemary King  
  1147 DERVATIW GWYDDION Mr & Mrs D Peck F Grant-Chivers  
  1151 JUMA Judith Powell Maria Pook  
  1155 RA ZANAM B Neal & T Lane Beverley Jane Neal  
  1156 SORRENTO Mrs S Murphy Louise Maryon  
 
 
Section C - Ridden Pure Bred Arab Mare  
 
Class: 40c  
 
Rank Cat. No Horse Name Owner Rider Prize Money
1 1169 SHAMZARAH Mr & Mrs R & E Titterington Liz Needham 125,00
2 1168 RED HOUSE ZINDERELLA Miss Davina Ransley Davina Ransley 100,00
3 1171 SILVER LIL Miss A Boyle & Miss CM Phillips Andrea Boyle 90,00
4 1160 AHIZIQA Mrs Diane Atkin Frankie Waring 85,00
5 1164 INDIKAH Mr & Mrs Gay Fiona Grant-Chivers 85,00
6 1162 EASTWORTH AHMOSHINI S Coombs Stephanie Zebedee  
7 1173 SINATA Mrs Elaine Smith Kathy Houghton  
8 1166 MI-DHAHLING Miss J Woodward & Mr D Ash Jo Woodward  
9 1165 KASHARIMA C and G Chillingworth Sally Wrigglesworth  
  1161 DF MUSETTE Miss Florence Evans Florence Evans  
  1163 GUINEVERE Mrs H Brown Clare Fitch  
  1167 MUZIDORA The Hon M A Wragg Clare Fitch  
  1170 SHAYNA MAYDEL Sysan Rose Darren Crowe  
  1172 SILVERN SHEENA Miss E Cooper & Mrs A Quipse-Flores Emily Cooper