THE EQUIMAX & ERAQUELL COB OF THE YEAR
Judges: John Keen (conformation)
Sarah Smith (ride)
Class: 43
Rank Cat. No HorseName Owner Rider Prize Money
1 1287 THE KEYSTONE COB Carol Bardo Jayne Webber 200.00
2 1248 HALLMARK IX Sculpture to Wear Jack Cochrane 125.00
Section A - Eraquell Lightweight riding cob capable of carrying up to 14 stone
Class: 43a
 
Rank Cat. No Horse Name Owner Rider Prize Money
1 1248 HALLMARK IX Sculpture to Wear Jack Cochrane 125.00
2 1259 THE DUKE Mrs S Cuddy Claire Oliver 100.00
3 1246 DARCEY BUSTLE Carol Bardo Jayne Webber 90.00
4 1245 CASSANOVA Natalie Reynolds Natalie Reynolds 85.00
5 1252 MAYBE V Linda Saunters Linda Saunters 85.00
6 1258 ROMEO IV Victoria Jenkins Simon Reynolds 85.00
7 1239 AUSSIE TIM Mrs Pat Duncan Katie Jerram 85.00
8 771 CHINWAGGFINN Mr M G Dixon Malcolm Dixon  
9 1261 THE HUMDINGER Carol Bardo & Mandy Hughes Mandy Hughes  
  1096 GOODWILL Stuart Birch Andrew Collins  
  1238 AMBROSE II Mrs Roberta Whiteford Kirsty Aird  
  1240 BARNEEBUS Mr & Mrs G Gale Kirstine Douglas  
  1241 BLUE MOON VII John Tanner John Tanner  
  1242 BLUEPRINT III Mr R Leeman Sarah Fortt  
  1243 BODDINGTON Mrs Anne Bevis Anne Bevis  
  1244 BOG HOPPER Miss Rachel Worth Rachel Worth  
  1247 GRIGIO FUMO Helen Clubley Helen Clubley  
  1249 INCOBNITO Mrs D Stennett Lucy Cameron  
  1250 JACK JONES Miss F Leslie Fay Leslie  
  1251 MACAVITY Miss Sarah Gwilliam Sarah Gwilliam  
  1253 O CONNER Des Kennedy Clare Oliver  
  1254 PADDY POWER 11 Mrs Clare Twiston-Davies Victoria Hesford  
  1255 PUSSY GALORE Mrs Tracey Veale Sally Carpenter  
  1256 QUASAR Linda Saunters Linda Saunters  
  1257 RANDALSTOWN 11 Rebecca Lord Rebecca Lord  
  1260 THE GIGOLO II Mr Michael Cooper Emma Grime  
  1262 TOMMY TUCKER V11 Paul Mortimer Charles Le Moignan  
  1263 ZORST Heather Harper Heather Harper  
     
 
Section B - Equimax Heavyweight riding cob capable of carrying more than 14 stone  
 
Class: 43b  
 
Rank Cat. No HorseName Owner Rider Prize Money
1 1287 THE KEYSTONE COB Carol Bardo Jayne Webber 125.00
2 1283 SO SMART 11 Camilla Neame Robert Walker 100.00
3 1290 WATERFORD IV E Bury Stephen Norris 90.00
4 1280 RAFFLES VI Hayley Erner Hayley Erner 85.00
5 1286 THE ENTERTAINER Lady C Tyrrell Alistair Hood 85.00
6 1266 BENCHMARK Mr G Phillips Sue Phillips 85.00
7 1285 THE COBBLER Beaverfast Ltd Jo Jenkins 85.00
8 1275 LYNX Baileys Horse Feeds Lynn Russell  
9 1265 BALLYELL TURBO Mrs Lizzie Oseman Lizzie Oseman  
  1264 AL CAPONE 11 Alison Gregg Danielle Heath  
  1267 BILBO II Nina Armstrong Nina Armstrong  
  1268 BUNREE Mr & Mrs G Gale Kirstine Douglas  
  1269 CARBON COPY III Mrs Donna Collinson Paul Langrick  
  1270 CHURCHILL III Sue Lanz Sue Lanz  
  1271 COLEBROOKE Mrs H Hyde-Andrews & Mrs D Andrews Matthew Ainsworth  
  1272 CORVUS Dr Lynn & Miss Hollie Walker Andrea Hodgson  
  1273 DRACO Linda Saunters Linda Saunters  
  1274 HUGGY BEAR II Ian Darcy Caroline Darcy  
  1276 MILLHOUSE Jeff Osborne Alison Tucker  
  1277 MISTER FINNLAY Susan Benson Susan Benson  
  1278 ORION 111 Mr Mark Wilkinson Magnus Nicholson  
  1279 PRIVATE BENJAMEN Mr J McTiffin Jim McTiffin  
  1281 RANDALSTOWN CAUSEWAY Jo Powell Jayne Webber  
  1282 RODNEY BOY Mrs H McCloy Heather McCloy  
  1284 TAPESTRY Mrs W Edgar Julian Quiney  
  1288 TOM CREAN OF THE ANTACRTIC Mrs Heather Elizabeth Hume Mr James A Hunton  
  1289 TOMMY BROCK Heather Harper Heather Harper  
  1291 ZENITH Mrs Carole West Miss Samantha Gardner