THE BLUNDELL FAMILY RIDING HORSE OF THE YEAR CHAMPIONSHIP
Judges: Paul Brightwell (conformation)
Kirsten Douglas (ride)
Class: 48
Rank Cat. No Horse Name Owner Rider Prize Money
1 1538 THE PHILANDERER Carol Bardo Jayne Webber 200.00
2 989 GALTREE PARK Mrs S Cuddy Yasmin Cuddy 150.00
Section A - The Lisha Leeman Small Riding Horse exceeding 148cms and not exceeding 158cms
Class: 48a
 
Rank Cat. No Horse Name Owner Rider Prize Money
1 989 GALTREE PARK Mrs S Cuddy Yasmin Cuddy 125.00
2 1508 PROMISES KEPT Charlotte Robinson Jayne Webber 100.00
3 1503 IN TUNE Rosettes Direct Edward Young 90.00
4 1512 SILKEN STORY Maryrose Boundy Robert Walker 85.00
5 1511 ROYAL MIRAGE 11 Mrs Clare Twiston-Davies Victoria Hesford 85.00
6 1516 WALLAROO BAY Averal Blundell Jan Darwin 85.00
7 1497 FOXY FORMULA Mrs D Stennett Lucy Cameron 85.00
8 1513 SORTINO Mrs Veronica Burgin Jo Jenkins  
9 1506 MILITARY CRISIS Mrs T Teasdale Simon Charlesworth  
  1509 REGAL LADY III Miss K Rowbotham Anna Rowbotham  
  984 CHUCKLES Miss F Ludlow Faye Ludlow  
  1318 JACKSONS FAIR & SQUARE Mr C Yates Natasha Yates  
  1494 BONJOUR Miss R Gribben Rebecca Gribben  
  1495 BOWOOD DIAMOND Mrs S Facchino Sadie Facchino  
  1496 CALL ME ROYAL RUDOLPH Anna Davey Anna Davey  
  1498 FUN TIME FRANKIE Miss C Heseltine Clare Heseltine  
  1499 GALLIANO 111 Sally Iggulden Danielle Heath  
  1500 HADDON HURRICANE Miss D Burgin Deanne Burgin  
  1501 HOLTESS HIGH FALUTIN Peter Lee-Taylor Angela Lance  
  1502 HOT OFF THE PRESS Miss Rose-Marie Turner Rose-Marie Turner  
  1504 LUCIFER 111 S.Ambler Sarah Ambler  
  1505 MARSHBROOK MASTERPIECE Julia Watts Julia Watts  
  1507 PARTY TIME 1V Jill Day R Walker  
  1510 ROYAL ENVOY Lucy Smith-Crallan Alistair Hood  
  1514 STARDUST III HM The Queen Katie Jerram  
  1515 TEA DANCE Miss C Imrie Wendy Gibson  
Section B - The Cooper Corporation Large Riding Horse exceeding 158cms
Class: 48b
 
Rank Cat. No Horse Name Owner Rider Prize Money
1 1538 THE PHILANDERER Carol Bardo Jayne Webber 125.00
2 1537 SIRIUS II Mrs V Ramm Vanessa Ramm 100.00
3 1539 TRANQUILL HEIGHTS Lucy Smith-Crallan Oliver Hood 90.00
4 1520 BROADSTONE DOLCA VITA Mrs P Underwood Amy Underwood 85.00
5 1528 INTREPID 11 Miss S Ambler Sarah Ambler 85.00
6 1526 HIGH ESTATE Sally Iggulden Danielle Heath 85.00
7 1519 BEAUREPAIRE ALYS Cate Preston Martin Skelton 85.00
8 1522 CRAIGMANCHIE FLYER H D Grime Hayley Dee Grime  
9 1529 KINGS GOLD Victoria Lucas Victoria Lucas  
  455 CHEYNE WALK Carol Bardo Jayne Webber  
  1517 AUTUMN OWL Miss Jennifer Burden Jennifer Burden  
  1518 BALLACOOILEY Mrs Graham Mather Alan Davies  
  1521 CAPTAIN HASTINGS Mrs A Marfleet Kate Marfleet  
  1523 CUBA LIBRA Mrs Anne Bradley Ben Hester  
  1524 DANZIG DAN Miss L Kelbie Lyndsey Kelbie  
  1525 FOXCOURT ACCOLA Beaverfast Ltd Jo Jenkins  
  1527 IM BLUE CHIP TOO Clare Blaskey Clare Blaskey  
  1530 KINGS WOOD Paul Mortimer Suzanne Hibbard  
  1531 LOCH SMITH Mr & Mrs M R Underwood Leon King  
  1532 OUTLAWS OPHELIA Mrs S Clark & Mrs J Stout Wayne Thorneycroft  
  1533 QUEENSTOWN Miss C Heseltine Lucy Heseltine  
  1534 ROYAL RETURN John Dodson Charles Le Moignan  
  1535 SAFARI TIGER Fiona Clarke Fiona Clarke  
  1536 SEABOURNE SPITTING IMAGE Miss G Obbard Georgina Obbard  
  1540 TRAVELING SOLO Mrs P Duncan Katie Jerram  
  1541 WIZZY WILLUM Miss J Ellis Joey Ellis